eGlasovanje

Odprtokodno. Spletno. Tajno. Zakonito.

Kdaj uporabiti tajno e-glasovanje

Izbira sistema za izvedbo tajnega glasovanja je ena najpomembnejših odločitev, ki jih sprejme organizacija. Zato je tehtanje prednosti in slabosti teh sistemov ključnega pomena.

Prednosti e-glasovanja

Te prednosti konkretno vodijo v:

  1. Vključitev večjega števila vaših članic in članov v odločevalski proces

Temu botruje dejstvo, da za udeležbo na glasovanju ni potrebno odpotovati desetine ali stotine kilometrov daleč, večje časovno okno glasovanja pa omogoča oddajo glasu takrat, ko posameznemu glasovalcu najbolj ustreza.

  1. Zmanjšanje stroškov odločanja

Z uporabo spletnega glasovanja se izognemo organizaciji dogodka v fizični obliki in s tem tudi vsem stroškom, ki bi ob tem nastali (najem prostora, osebja, potnih stroškov, ipd.).

  1. Pospešitev sprejemanja odločitev

Število in obseg glasovanj bosta prilagojena potrebam vaše organizacije in ne bosta več podvržena časovnim, kadrovskim ali finančnim omejitvam. Digitalno glasovanje je lahko organizirano v nekaj dneh, medtem ko za izvedbo klasičnega glasovanja potrebna večtedenska napoved (zaradi zahteve po fizični prisotnosti oz. počasnosti klasične pošte).

  1. Povečanje pogostnosti sprejemanja odločitev

Zaradi radikalno nižjega stroška, tako fizičnega kot v obliki kadrovskih obremenitev, vam e-glasovalni sistem omogoča bolj pogosto izvajanje glasovanj in s tem večjo stopnjo participacije članstva v vaših aktivnostih.

Kdaj torej uporabiti e-glasovalni sistem?

E-glasovalnega sistema se poslužite, če:

Sedaj se morateodločiti le še kateri sistem boste izbrali.

Prednosti našega e-glasovalnega sistema

Kljub temu, da med organizacijami že dolgo obstaja interes za uporabo tajnega e-glasovalnega sistema, pa so se ga - iz upravičenih razlogov - poslužile le redke.

Spodaj navajamo nekaj problemov, vzrokov zanje in naše rešitve.

Problem 1: E-glasovalne sisteme razvijajo programerji

Razvijalci koncept tajnega e-glasovalnega sistema ponavadi dojemajo prvenstveno kot tehnični in ne politološko-organizacijski izziv - na tehnično naravo problema nas napeljuje tudi izraz "digitalne volitve".

Posledično so sistemi pogosto “overengineered” (prekompleksni) - izziva se namreč razvijalci lotevajo iz lastnih vzgibov in pri tem na prvo mesto postavljajo tisto, kar jih najbolj veseli – tehnično inovativnost.

Zaradi tega pride do razcveta nezrelih/”eksotičnih” tehnologij (klasičen primer je uporaba “blockchain” tehnologije), ali naprednih kriptografskih postopkov.

Uporaba takih sistemov krši eno temeljnih pravil glasovalnih sistemov: sistem mora biti razumljiv vsakemu volivcu in volivki.

Naša rešitev

Naš glasovalni sistem je zasnoval Rok Andrée, spletni razvijalec in nekdanji sekretar in predsednik politične stranke na osnovi 10-letnih izkušenj z vodenjem demokratične organizacije in uporabe večjega števila različnih e-glasovalnih sistemov, kar je leta 2014 vodilo v legalizacijo modela e-glasovanja v Sloveniji.

Sistem SiVote (eglasovanje.si) je izčiščena in za širšo uporabo prilagojena oblika tega modela. Ključna prednost modela in njegove implementacije je njegova “dolgočasnost” - ne uporablja nobenih naprednih postopkovnih ali tehničnih rešitev, zaradi česar ga lahko razume (in razvija!) vsak.

Problem 2: Obstoječi e-glasovalni sistemi so večinoma nekvalitetni

Obstoječi glasovalni sistemi so večinoma razviti v akademske namene oz. kot postranski projekt v prostem času. Le redko jih razvija več kot ena oseba.

Posledično so vmesniki slabo prilagojeni uporabniku, zagon in vzdrževanje sistemov je zahtevno, in kar je najhuje: sistemi so nezanesljivi v svoji ključni funkcionalnosti – izvedbi volitev.

Naša rešitev

Naš glasovalni sistem razvija ekipa Inštituta IP21, za zagotovitev dolgoročne stabilnosti razvoja, vzdrževanja in zagotavljanja storitve pa je uporaba platforme eglasovanje.si za večje organizacije plačljiva. Te organizacije lahko po lastni želji sistem gostujejo same (saj je odprto koden), vendar z uporabo platforme Inštituta IP21 zagotavljajo tako financiranje za razvoj, kot tudi znižajo lastni strošek in napor, ki je potreben za izvedbo glasovanj.

Problem 3: Obstoječi e-glasovalni sistemi ne zagotavljajo zaupanja

Novi e-glasovalni sistemi, ki so se pojavili med pandemijo COVID-19, so nekoliko kakovostnejši od svojih predhodnikov, vendar so razviti povsem komercialno in so posledično praviloma zaprtokodni, kar preprečuje kakršenkoli nadzor nad delovanjem sistema s strani uporabnikov (volilne komisije, organizatorja, volivk in volivcev).

Naša rešitev

Naš sistem je odprtokoden - njegovo kodo lahko pregleda vsak. Nivo 1 sistema sicer še vedno predstavlja določeno tveganje - zaupati morate namreč upravljalcem sistema, da na strežnikih gostujejo enako kodo, kot je na voljo javnosti.

Del tega problema rešuje zasnova postopka - javna objava vseh glasovnic - kar preprečuje, da bi upravljalec sistema eglasovanje.si spremenil rezultate.

Nivoja 2 in 3 gresta pri varnosti še korak dlje - postopkovno (s povsem osnovnimi tehničnimi orodji) zagotavljata še večjo (Nivo 2) ali skoraj popolno (Nivo 3) neodvisnost od upravljavcev sistema - več o tem si lahko preberete v članku na to temo.

Spoznajte platformo eGlasovanje.si