Sistem, na katerem temelji platforma eglasovanje.si (SiVote), je sistem za tajno glasovanje. Tajnost se tukaj nanaša na tajnost identitete osebe, ki je oddala glas. Zagotavljanje tajnosti v digitalnem sistemu predstavlja poglavitni smisel in tudi najpomembnejšo prednost našega sistema.
Pri javnem glasovanju medtem vsi volivci poznajo odločitev vseh ostalih, ki so oddali glas. Glasovalni sistem, ki ni tajen, je v bistvu le enostaven vprašalnik, za funkcioniranje katerega ne potrebujemo posebnih sistemov.
Zakaj se torej splača ukvarjati z dodatno kompleksnostjo zagotavljanja tajnosti, če je izvajanje javnega glasovalnega sistema toliko lažje?
Politološko gledano je glasovanje s tajno glasovnico najbolj demokratična oblika glasovanja. Slehernemu posamezniku zagotavlja enake možnosti izražanja volje brez strahu pred posledicami.
Pritiski na volivke in volivce so realnost in so nezanemarljiv dejavnik v demokratičnem procesu. Pojavljajo se v različnih oblikah in stopnjah; poleg neposrednega pritiska s strani delodajalcev, verskih vodij, družinskih članov in ostalih avtoritativnih figur obstaja tudi veliko mehkejših, ampak vseeno pomembnih oblik pritiska. Posameznik lahko svoje stališče prilagaja pomembnih akterjem v okolici (vodstvu v organizaciji, partnerju, prijateljem, družinskim članom, ... ) z namenom:
Omenjeni dejavniki se lahko odražajo v rezultatu, ki nato ne odraža pravega stališča skupnosti. Poleg temeljne nedemokratičnosti takega procesa to lahko vodi v neusklajenost med interesi vodstva in skupnosti ter do rasti nezadovoljstva in napetosti znotraj skupnosti.
Javnost glasu kot mehanizem prevzemanja odgovornosti volivcev za oddan glas, ki se pogosto omenja kot prednost javnega glasovanja, deluje le, če imajo vsi volivci in volivke primerljivo moč in vlogo, ki jim omogoča neodvisnost od prej navedenih dejavnikov. Tako razmerje moči najdemo večinoma le med javnimi funkcionarji (politiki, državnimi uradniki), vendar je tudi tam tajna glasovnica pogosto bolj smiselna, saj uravnoteženost moči med različnimi akterji ni nikoli tako idealna kot se zdi.
Po eni strani v majhnih organizacijah, ki glasujejo o vprašanjih, ki nimajo velike teže, posledice morebitnih pritiskov na kratki rok ne bodo pretirano problematične, če bodo sploh zaznavne, vendar se lahko z rastjo organizacije njihov vpliv hitro ojača.
Zakon o volitvah v državni zbor (ZVDZ) zato od političnih strank, ki želijo nastopiti na volitvah zahteva, da že v internih postopkih izbire kandidatke in kandidate izbirajo s tajnim glasovanjem.
Po drugi strani je v primeru glasovanja na državni ravni pomen morebitnih pritiskov tolikšen, da tudi zagotavljanje tajnosti posamezne glasovnice ni dovolj - potrebno je zagotoviti še tajnost samega izpolnjevanja glasovnice. S tem namenom glasovanje poteka izza fizične ovire (kartonaste škatle), ki posamezniku omogoči oddajo glasu brez navzočnosti in s tem morebitnega vpliva drugih.
Kje na tem spektru leži vaša organizacija in kakšno vlogo igra posledično tajnost pri glasovanju lahko najbolje ocenite le vi. Pri tem velja grešiti na strani varnosti in izbrati nekoliko varnejši sistem kot ga ocenjujete sami, v izogib posledicam nepredvidenih dejavnikov.
Javno glasovanje je pri večini organizacij priljubljeno zaradi enostavnosti in v izogib dodatnemu naporu, ki ga zahteva izvedba tajnega glasovanja. V luči dosedanjih tehnoloških možnosti (ali pomanjkanja le-teh) je to povsem razumljivo, saj je tajno oddaljeno glasovanje brez ustrezne tehnološke rešitve (recimo preko pošte) lahko zamudno, drago in zapleteno.
S sistemom SiVote in platformo eglasovanje.si se stvari spreminjajo.
Z uporabo platforme eGlasovanje vaši glasovalni postopki postanejo primerljivi ali celo lažji za uporabo kot dosedanji postopki javnega glasovanja. Sočasno s tajnim glasovanjem postopek pridobi višjo stopnjo demokratičnosti odločanja in s tem višjo kvaliteto in zanesljivost odločitev.
Zaradi vsega omenjenega snovalci sistema SiVote in platforme eglasovanje.si vsem organizacijam svetujemo uporabo tajnega glasovanja namesto javnega.